top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Zrozumieć Feng-Shui Część I

Człowiek przylega do Ziemi, Ziemia przylega do Nieba, Niebo stosuje się do TAO, a TAO do własnej natury
Lao Tzy „Tao Te King”

W kulturze chińskiej Feng-Shui było sztuką odczytywania ładu Wszechświata tak, aby podziwiając jego ciągłe zmiany i trwałość zarazem można było odczuwać współzależność wszystkich rzeczy i ich wpływ na człowieka.

Pracując nad sobą i nad własnym Feng-Shui możemy dochodzić do harmonii miedzy Niebem i Ziemią i w ten sposób wspierać nasze szczęście. Proste – prawda?

Jeśli Szczęście Niebiańskie to czas, a Ziemskie to miejsce to człowiek swoimi właściwymi działaniami we właściwym miejscu i o właściwym czasie jednoczy los Nieba i Ziemi. Tak, aby czas i przestrzeń zawsze pracowały dla niego i były mu przychylne. Tylko skąd mamy wiedzieć, kiedy, gdzie i co zrobić?

To podpowie nam intuicja, ale tylko wtedy gdy usłyszymy jej głos. Jeśli będziemy żyli w harmonijnym otoczeniu i jeśli w nas będzie harmonia wtedy stworzymy warunki aby usłyszeć intuicję. Jest taka opowieść.

Jeśli wrzucisz do wzburzonego morza głaz – to nikt tego nie zauważy. A jeśli wrzucisz o wschodzie słońca kamyczek na taflę uspokojonego jeziora – to, co się stanie?

Ważne jest, aby nasz umysł był jak spokojne o wschodzie słońca jezioro, bo wtedy nawet mała myśl, która wpadnie przelotem do naszej głowy zostanie zauważona. A może od tej myśli zależy nasze życie lub szczęście?

Feng-Shui ma pomóc człowiekowi w osiągnięciu harmonii. Ma spowodować, aby przepływ ożywczej energii Chi był prawidłowy. Ma pozwalać nam zauważać, że oto właśnie los niesie nam okazję, albo, że zbliża się przeszkoda, którą można zgrabnie ominąć czy też złagodzić jej skutki.

Feng-Shui to techniki, szkoły to sztuka. To prawie rzemiosło. Oparte jednak na filozofii i uniwersalnych zasadach mających 4.000 lat i wywodzących się z kultury wschodu z kultury Chin.

Żeby zrozumieć Feng- Shui, trzeba poznać podstawy na których się opiera. Poznajmy zatem;

1/ TAO – jest niedefiniowalne i jest wszędzie2/ Zasada Jin/ Jang – dualizm komplementarny – dotyczy dokładnie wszystkiego.3/ Przepływy Chi – na skróty można Chi nazwać energią, ale tylko dlatego, że jest wszędzie i potrafi poruszać się meandrami, krętymi drogami. Tak naprawdę jest siłą napędzającą wszystko w naszym świecie i we Wszechświecie

4/ Wu Shing

– Pięć Praelementów – dotyczy tak jak zasada Jin/ Jang wszystkiego i ściśle łączy się z Jin/Jang oraz Chi

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page