top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Wejście - zasady Feng Shui

Zaktualizowano: 3 mar 2020

Front domu jest jak twarz człowieka. Jest jego wizytówką i znakiem rozpoznawczym.


Drzwi wejściowe są jak usta, korytarz za drzwiami jak nos a okna jak oczy. Do wejścia powinny prowadzić trzy stopnie schodów, które można porównać do brody a ładnie zaaranżowana i zaznaczona przestrzeń nad drzwiami wejściowymi to czoło. To proste porównanie daje nam wiele wskazówek jak powinien wyglądać idealny front domu i wejście do niego.

i w dodatku na środku ściany frontowej. Drzwi wejściowe powinny być ładne, zadbane, czyste a wieczorem oświetlone. Powinny być widoczne z ulicy i proporcjonalne do wejścia. Czyli im większy, okazalszy dom tym większe powinno być wejście i drzwi wejściowe. Żeby łatwiej sobie wyobrazić jak ważne jest wejście i drzwi wejściowe można użyć porównania do ust kobiety. Czasami piękne, proporcjonalne i z ładnym kolorem, kiedy indziej zbyt małe lub zbyt duże albo zbyt mocno podkreślone.


Pierwsza zasada brzmi -wejście do domu powinno znajdować się na froncie domu i w dodatku na środku ściany frontowej. Drzwi wejściowe powinny być ładne, zadbane, czyste a wieczorem oświetlone. Powinny być widoczne z ulicy i proporcjonalne do wejścia. Czyli im większy, okazalszy dom tym większe powinno być wejście i drzwi wejściowe. Żeby łatwiej sobie wyobrazić jak ważne jest wejście i drzwi wejściowe można użyć porównania do ust kobiety. Czasami piękne, proporcjonalne i z ładnym kolorem, kiedy indziej zbyt male lub zbyt duże albo zbyt mocno podkreślone.


Zgodnie z feng shui kolory, kształty i materiały, jakich możemy użyć aranżując wejście do domu powinny być zgodne z żywiołem panującym w miejscu wejścia. I tak:


Wejście od południai południowego zachodu, powinno zawierać element Ziemi i Ognia, co oznacza, że możemy zastosować kolory z palety beży, brązów, żółci i czerwieni. Zalecany kształt, to trójkąt i kwadrat. Materiał to kamień, ceramika, terakota. Propozycja aranżacji tego wejścia to: drzwi w kolorze mahoniowym z szybami w kształcie prostokątów lub trójkątów a przed wejściem ceramiczne donice z żółtymi lub czerwonymi kwiatami. Inspiracją może być klimat dworku

.

Wejście od północy powinno zawierać element Wody i Metalu. Oznacza to, że stosujemy kolor biały popielaty, czarny i paletę niebieskich, Kształt to okrąg, półokrąg lub fala. Materiał polecany dla takiego wejścia to metal i szkło. Propozycja aranżacji tego wejścia: to białe, niebieskie albo czarne drzwi, które zawierają okrągły bądź półokrągły element z szybą. Przed wejściem metalowe bądź niebieskie donice z białymi kwiatami. Inspiracją może być styl wyspy Santorini.


Wejście od wschodu i południowego wschodu powinno zawierać element Drzewa wzmocniony elementem Wody. Możemy zastosować kolor z palety zieleni i niebieskiego oraz kształt kolumnowy i falisty. To wejście powinno być zbudowane w większości z drewna. Propozycja aranżacji wejścia to: drzwi drewniane z widocznymi słojami a szyba w drzwiach w kształcie fali lub kolumnowego prostokąta. Wejście mogą ozdobić niebieskie wiszące donice z roślinami, które będą z nich zwisały jak fale. Inspiracją takiego wejścia może być styl prowansalski.


Wejście od zachodu i północnego – zachodu, powinno zawierać element Metalu wzmocniony elementem Ziemi. Stosujemy, więc kolor biały, popielaty, oraz wszelkie odcienie beży, brązów i żółci. Polecany kształt to okrąg, półokrąg lub kwadrat a dominujący materiał to metal szkło i kamień. W tym przypadku nawet drzwi wejściowe mogą być z metalu. Takie wejście może mieć białe drzwi z dużymi prostokątnymi lub półokrągłymi szybami oraz kamiennymi lub marmurowymi kolumnami. Donice powinny być duże kamienne a w nich iglaki uformowane w kule. Inspiracja może być styl nowoczesnych biurowców.


W każdym przypadku aranżacji wejścia, ścieżka prowadząca do wejścia nie powinna być prosta. Oznacza to, że furtka powinna znajdować się z boku domu a ścieżka od furtki do wejścia powinna nas prowadzić meandrem wśród ładnych roślin. Jeśli mamy sporą odległość od płotu do domu warto pomyśleć o zaaranżowaniu klombu, który jest mini rondem przed domem.


Jeśli wejście do domu nie jest na ścianie frontowej rośnie znaczenie ścieżki. Wtedy to właśnie ścieżka odpowiedzialna jest za doprowadzenie energii do wejścia, które jest gdzieś z boku budynku. Wejście i ścieżka do niego prowadząca zawsze powinny być oświetlone.

Omówiliśmy wejście do domu, czyli usta a teraz nadeszła pora na oczy, czyli okna na ścianie frontowej. Te okna powinny być zawsze ładne zadbane i czyste. Dobrze, jeśli są dość duże, wtedy dom przyciąga uwagę. Oczywiście podobnie jak oczy na twarzy okna po obu stronach wejścia powinny być takie same. Jeśli są duże nie musza być dodatkowo podkreślane, jeśli nie, warto pomyśleć o ozdobnych gzymsach, okiennicach lub przyciągającej uwagę aranżacji okna. Oczywiście nie musza to być tylko 2 okna. Musi być jednak zachowana równowaga między oknami po prawej i po lewej stronie wejścia.


Kolejny element twarzy, czyli nos, którego odpowiednikiem w domu jest korytarz wejściowy. Tak jak nosem wciągamy energie do ciała tak zadaniem korytarza czy holu wejściowego jest wciągnięcie energii do domu. Podstawowa zasada brzmi, korytarz musi być czysty, przestronny i proporcjonalnie duży w stosunku do domu. Zaraz za drzwiami wejściowymi nie powinno być niczego, co przeszkadza w komunikacji, czyli walających się po podłodze butów, kapci, wiszących na ścianie płaszczy itp. To, co osoba zobaczy zaraz po wejściu do domu zapadnie w jej pamięci na długo tak, więc warto zadbać, aby w korytarzu czy holu wejściowym był jakiś ładny intrygujący element. Zwykle w takich miejscach znajdują się szafy na odzież i buty oraz lustro. Lustro nie powinno wisieć naprzeciwko drzwi wejściowych. Elementem przyciągającym uwagę może być rama lustra. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca można powiesić coś ładnego na ścianie lub postawić na komodzie. Warto tez zadbać o przyjemny zapach w korytarzu lub holu wejściowym.


Przestrzeń, która znajduje się nad drzwiami wejściowymi porównujemy do czoła. W tym miejscu zwykle umieszczamy oświetlenie wejścia oraz numer posesji. Te elementy to niezbędne minimum, ale oczywiście w zależności od projektu domu nad wejściem możemy umieścić jakiś znak szczególny, z którym nasz dom ma się kojarzyć albo rzymską lub arabską datę jego budowy.


Ostatni, ale bardzo istotny element twarzy, czyli broda w przypadku wejścia do domu przekłada się na schody wejściowe. Feng shui zaleca, aby to były trzy stopnie prowadzące do góry. Schody powinny być szerokie, wygodne i bezpieczne. Dostęp do schodów powinien być od przodu domu i naprzeciwko drzwi wejściowych. Nie zaleca się schodów, które prowadzą do drzwi wejściowych od prawej i lewej strony jednocześnie.


Opisane w tym artykule wejście do domu jest ideałem, do którego należy dążyć, ale jak to zwykle w życiu bywa nie zawsze wszystko jest idealne. Nawet stosując feng shui czasami dla dobra domu i jego mieszkańców wejście do domu powinno znajdować się z boku ściany frontowej, jeśli inne aspekty feng - shui ( zaawansowane techniki) tego wymagają. Jednak zawsze ważna jest zasada zachowania prostoty, proporcji, harmonii i ładu.

I na koniec istotna uwaga. Wskazówki, jakich można udzielić przez Internet, czy w artykułach są jak suplementy diety. Na pewno nikomu nie zaszkodzą, często pomagają, ale czasami zdarzają się takie sytuacje, że bez pomocny specjalisty nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Wtedy warto skorzystać z pomocy konsultanta i zaawansowanych technik feng shui.


127 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page