top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Cechy ludzi w oparciu o Teorię 5 Praelementów‏

Zaktualizowano: 31 sty 2021

Posłużmy się filozofią wschodu, aby spróbować zrozumieć emocje i zastanowić się jak to jest z dopasowaniem się do siebie ludzi. Czy dopasowanie się to proces, czy może jest albo go nie ma?

Jeśli „Teoria 5 Praelementów’ ma nam posłużyć do charakterystyki ludzi i relacji między nimi to potrzebny jest nam klucz służący do identyfikacji, kto jakim jest żywiołem. Potrzebna jest nam data urodzenia osoby. Bierzemy pod uwagę rok urodzenia, ale należy pamiętać, że Chiński Nowy Rok zaczyna się zwykle w okolicach 4 lutego. Czyli 3 luty 2012 roku to jeszcze 2011rok po chińsku. Kiedy to wiemy dalej


Lata kończące się na 0, 1 to lata METALU

Lata kończące się na 2, 3 to lata WODY

Lata kończące się na 4, 5 to lata DRZEWA

Lata kończące się na 6, 7 to lata OGNIA

Lata kończące się na 8, 9 to lata ZIEMI


Relacje między żywiołami opisałam w kolejnym artykule (Dopasowanie żywiołów) . Życie w zgodzie z naszym żywiołem pozwoli nam kroczyć drogą własnego przeznaczenia i żyć w zgodzie z samym sobą oraz budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Jeśli nasz urodzeniowy żywioł został zdominowany lub osłabiony w procesie wychowawczym, możemy czuć wewnętrzne rozdarcie. Co innego reprezentujemy na zewnątrz siebie a co innego gra w naszej duszy. Rozumienia naszych emocji. Zanim przejdę do konkretów jeszcze jedna uwaga. Żywioł naszego roku urodzenia będzie w nas widoczny tylko wtedy, kiedy nasze dzieciństwo przebiegało normalnie, bez szczególnych zakłóceń w procesie wychowawczym. Takie zakłócenia ( oczywiście niechcący) może wprowadzić do naszego życia nasz własny rodzic lub ktoś z najbliższego otoczenia dziecka wtedy, kiedy nie rozumie, że wychowuje człowieka, który może być zupełnie inny niż on sam. Życie w zgodzie z naszym żywiołem pozwoli nam kroczyć drogą własnego przeznaczenia i żyć w zgodzie z samym sobą oraz budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Jeśli nasz urodzeniowy żywioł został zdominowany lub osłabiony w procesie wychowawczym, możemy czuć wewnętrzne rozdarcie. Co innego reprezentujemy na zewnątrz siebie a co innego gra w naszej duszy.

Oczywiście na to, jacy jesteśmy ma wpływ nie tylko rok urodzenia, ale również dzień, miesiąc i godzina. Teoria 5 Praelementów opiera się tylko na energii roku, ale i tak jest kluczem do zrozumienia naszych emocji. Zanim przejdę do konkretów jeszcze jedna uwaga. Żywioł naszego roku urodzenia będzie w nas widoczny tylko wtedy, kiedy nasze dzieciństwo przebiegało normalnie, bez szczególnych zakłóceń w procesie wychowawczym. Takie zakłócenia ( oczywiście niechcący) może wprowadzić do naszego życia nasz własny rodzic lub ktoś z najbliższego otoczenia dziecka wtedy, kiedy nie rozumie, że wychowuje człowieka, który może być zupełnie inny niż on sam. Życie w zgodzie z naszym żywiołem pozwoli nam kroczyć drogą własnego przeznaczenia i żyć w zgodzie z samym sobą oraz budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Jeśli nasz urodzeniowy żywioł został zdominowany lub osłabiony w procesie wychowawczym, może czuć wewnętrzne rozdarcie. Co innego reprezentujemy na zewnątrz siebie a co innego gra w naszej duszy.s żywiołów w odniesieniu do kobiet i mężczyzn.
METAL

U ludzi uosabiających żywioł Metalu istnieje tendencja do przygarbionych pleców i dość wydatnego brzucha. Nierzadko mają oni bardziej krępą i przysadzistą budowę ciała niż przedstawiciele innych żywiołów. Ich praca zawodowa skupia się zazwyczaj w sferze społecznej lub duchowej, przy czym przeważa u nich pragnienie, aby nie tylko rozmawiać na temat takich wartości jak moralność i etyka, ale również postępować zgodnie z nimi. Taka postawa może jednak doprowadzić do poważnych dylematów duchowych.


METAL JANG

Mężczyźni, którzy uosabiają Metal, są zadufani w sobie ponad miarę, ambitni, bezwzględni i przeważnie odnoszą sukcesy. Swoje związki kształtują w ten sposób, że zawsze oni znajdują się w centrum, kobieta natomiast ma słuchać i znosić ich humory. Zarazem jednak uznają za rzecz oczywistą i nie podlegającą dyskusji, iż troska o wyżywienie rodziny to wyłącznie ich rola. Wiedzą dokładnie, czego chcą i oferują kobiecie solidne oparcie.

„Mężczyzna-Metal" rzadko przyznaje się dobrowolnie do popełnienia błędu. W sferze seksu działa na wolnych obrotach i z tego względu nie interesują go krótkotrwałe przygody.


METAL JIN

Kobiety, które reprezentują żywioł Metalu, potrafią bez najmniejszego trudu, korzystając wyłącznie ze swojego powabu erotycznego, wywołać u mężczyzn najgorętsze uczucia. Ich nieodwołalnym nakazem wewnętrznym jest kształtowanie zasad, na jakich opiera się związek. Do tego należy też korzystanie z władzy tkwiącej w sferze seksu.

Ale zgodnie z naturą swojego żywiołu „Kobiety-Metal" często poświęcają się karierze zawodowej, gdzie raczej nie ma miejsca na stosunki osobiste. Ponieważ jednak zdają sobie sprawę, jak łatwo płomień żądzy trawi metal lub go deformuje, nie szafują swymi uczuciami, wykazując skąpstwo emocjonalne. Na partnerów poszukują mężczyzn, którzy podobnie jak one stawiają przede wszystkim na status, prestiż i respekt, odsuwając miłość i seks na dalszy plan.

WODA

Ludzie, którzy uosabiają żywioł Wody, mają przeważnie szczupłą budowę ciała i wykazują dużą wrażliwość. Są podatni na zimno i marzą o cieplejszym klimacie. Rzadko spotykane u nich cechy to cierpliwość i refleksyjność. Podobnie jak woda, muszą być stale w ruchu, co obserwowane z zewnątrz może sprawiać wrażenie niepokoju. Są za to kontaktowi i często udzielają się społecznie.


WODA JANG

„Mężczyzna-Woda" poszukuje u partnerki powłoki zewnętrznej, jej urody. Może między innymi dlatego zakochuje się częściej, ale też bardziej powierzchownie niż przedstawiciele innych żywiołów. Bardzo łatwo zapomina o zasadach i daje się sprowadzić z właściwej drogi, ulegając pokusom życia. Unika przy tym, jeżeli to możliwe, konfliktów i sytuacji problematycznych.

Tak jak u klauna, śmiech łączy się u niego często z płaczem. Tylko sporadycznie odczuwa aprobatę otoczenia, a jeszcze rzadziej - że jest naprawdę kochany. Podczas gdy sam jest w stanie wystąpić wobec każdej kobiety w stosownej roli, nie dostrzega nigdy tego samego u partnerki. Właściwą dla niego partnerką jest kobieta doświadczona, gotowa przeprowadzić go bezpiecznie przez wszystkie rafy.


WODA JIN

„Kobieta-Woda" może uświetnić swoim uroczym, pogodnym sposobem bycia każde przyjęcie. Jednak w gruncie rzeczy cechuje ją niepewność. Może właśnie ta część duszy pcha ją stale w ciąg erotycznych przygód. Ale podczas gdy mężczyźni, zwabieni jej łagodnym wdziękiem, nie przestają się za nią uganiać, ona próbuje wyplątać się ze wszystkiego. Jej wrażliwość może oznaczać słabość, ale zachowanie przybiera nieraz akurat w tym punkcie formę ataku. Odpowiedni mężczyzna musi ochraniać i wspierać „Kobietę-Wodę", ale jednocześnie zapewnić jej dość dużą dozę samodzielności.

ZIEMIA

Ludzi przyporządkowanych temu żywiołowi określamy jako istoty stąpające mocno po ziemi. Są to osoby, na których można polegać, ale wydaje się, że brakuje im w życiu owej iskry, która oznacza rozmach i polot. Mimo to kontakt z nimi bywa często korzystny. Przekonują do siebie innych swoim oddaniem i ofiarnością. Bliskie są im przyroda i sprawy cielesne, podobnie jak skłonność do unikania konfliktów poprzez przyznawanie racji innym.


ZIEMIA JANG

Mężczyznę, który uosabia Ziemię, cechuje pewna wstrzemięźliwość. Nie dąży do podbojów, raczej sam chciałby zostać odkryty. Ale żeby zrekompensować jakoś szkody ponoszone z powodu swej prostodusznej natury, wdaje się częściej niż przedstawiciele innych żywiołów w rozmaite przygody. Kiedy jednak już naprawdę zapłonie miłością, nie da się odwieść od niej tak łatwo. W krytycznej sytuacji zaciska zęby i łudzi się nadzieją, że wszystko będzie w porządku. Jest gotów na każde wezwanie partnerki; oferuje jej podporę i zrozumienie, poświęca dla niej swój czas. W sprawach sercowych brakuje mu jednak pewnego wdzięku połączonego z lekkością.


ZIEMIA JIN

„Kobieta-Ziemia" jest przeważnie bardzo zmysłowa, w jej życiu uczuciowym ważną rolę odgrywają przyroda i środowisko. Sprawia często wrażenie chłodnej i zrównoważonej, ale pod tą powłoką kryje się istota erotyczna, uwodzicielska, poszukująca bardzo intensywnych uczuć. Problemy pojawiają się zawsze wtedy, gdy „Kobieta-Ziemia" próbuje zatrzymać partnera przy sobie wszystkimi dostępnymi dla niej środkami. Skłonność do dominacji sprawia, że mężczyźni czują się przy niej często manipulowani i ubezwłasnowolnieni. W sprawach seksu „Kobieta-Ziemia" przykłada większą wagę do czułości niż do wymyślnych pozycji.

DREWNO

Ludzie uosabiający żywioł Drewna dążą zgodnie ze swą naturą w większym stopniu niż inne żywioły do wielkości i siły. Główne cechy ich charakteru to zdecydowanie, dynamika, jasność myślenia, ale także umiejętność przystosowania się i elastyczność. Problemy pojawiają się wtedy, gdy w swoich wizjach i marzeniach są hamowani przez innych. Reagują wówczas z irytacją i dość gwałtownie, zaskakując tym otoczenie. Zapewne bierze się to stąd, że typ Drewna pragnie wolności, przestrzeni i samorealizacji, nie cierpi zaś jakichkolwiek ograniczeń.


DREWNO JANG

„Mężczyzna-Drewno" niekoniecznie bywa idealnym partnerem dla kobiety, która pragnie intensywnego związku. „Mężczyźni - Drewno" bronią często postaw radykalnych i kontrowersyjnych. Również w sprawach seksu: z jednej strony domagają się równouprawnienia płci i wykazują skłonność do eksperymentowania, a z drugiej unikają zbyt silnego zacieśniania związku. Jedynie wtedy, gdy zostawia się im wystarczająco dużą swobodę działania, gotowi są zaakceptować bardziej zażyły charakter stosunków.


DREWNO JIN

„Kobieta-Drewno" to zazwyczaj otwarty umysł i natura pełna werwy. Również ona ceni swoją niezależność. Pod warstwą chłodu kryją się u niej wrażliwość, poczucie samotności i tęsknota. Chciałaby należeć do kogoś i dać się prowadzić, mimo iż na zewnątrz obnosi się ze swoim zamiłowaniem do wolności. Jeśli chodzi o seks, widziałaby najchętniej, jako partnerów mężczyzn dość chłodnych i podchodzących do sprawy z pewnym dystansem. Właśnie przez nich chciałaby być uwodzona i pożądana, pod warunkiem, że nie zechcą posiąść jej na własność. Sukcesów „Kobiety-Drewno" poszukują raczej w sferze pracy zawodowej niż w roli matki.


OGIEŃ

Nietrudno chyba odgadnąć, że człowieka uosabiającego Ogień cechuje tak zwana gorąca krew, a więc popędliwy charakter. Oznacza to, że tam gdzie w grę wchodzi miłość, może on wykazać pełnię bujnego romantyzmu i płomiennego entuzjazmu, zdarza się też jednak, że w swych emocjach mierz za daleko. Ogień potrafi stworzyć ciepło tam, gdzie przeważają wilgoć i chłód; potrafi też pomóc w kuciu i kształtowaniu Metalu, ale może tez coś przy tym spalić.

Człowiek przyporządkowany żywiołowi Ognia zachowuje przeważnie szczupłą sylwetkę i gibkość. Dysponuje bystrym umysłem, który inspiruje do poszukiwań coraz to nowych celów. Analogicznie do płomienia, pełzającego raz w jedną, raz w drugą stronę, „Człowiek-Ogień" bywa często zmienny, co nie ułatwia wcale współżycia z nim. Jego raczej niefrasobliwa natura przeszkadza w konsekwentnym dążeniu, do osiągnięcia zamierzonego celu; zapał gaśnie szybko, a na horyzoncie zaczynają się już pojawiać następne kuszące cele.


OGIEŃ JANG

„Mężczyzna-Ogień" jest w stanie wypalić głębokie piętno w sercu kobiety. W sprawach miłości kieruje się żądzą życia i żarliwością, musi jednak zważać na zachowanie równowagi. W sytuacji, gdy partnerka nie potrafi sprostać jego namiętności i pozostaje za nim w tyle, może szybko dojść do konfliktów. Z drugiej strony partnerka może odgrywać wobec niego rolę stabilizującą oraz stanowić instancję utrwalającą jego jaźń.

OGIEŃ JIN

„Kobiety Ogień” są w stanie bardzo szybko wyrazić płonącą w nich żądzę i namiętność, ale dość często lokują swoje uczucia w nieodpowiednim partnerze, co może się okazać zgubne, gdyż ich ogień powinien płonąć. „Kobieta-Ogień" potrzebuje swobody i spełnienia, wręcz tryska witalnością i bez trudu zajmuje w każdym otoczeniu miejsce centralne. Zgodnie z tym pragnie mieć decydujące słowo również w swoim związku partnerskim. Jeśli jednak nie może zdobyć dla siebie głównej roli, może doprowadzić do nieprzewidywalnych zakłóceń atmosfery panującej w związku

.

Relacje między żywiołami opisałam w kolejnym artykule, Dopasowanie żywiołów.


36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page