top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Gabinet – męski świat?

Niech was nie zwiedzie tytuł. Nie sugeruję, że gabinet to miejsce tylko dla mężczyzny. Jednak, kiedy sięgniemy do korzeni fen shui i cofniemy się sporo w czasie znajdziemy uzasadnienie tytułu.

Otóż dawno temu podział ról między kobieta a mężczyzna był wyraźny. Kobieta decydowała w sprawach domu i dbała o jego klimat a mężczyzna miał obowiązek godnie reprezentować dom w świecie zewnętrznym. Kobiety miały kiedyś swój pokój, który nazywano buduarem i był to pokój Pani domu. Mężczyzna miał swój pokój i był to właśnie gabinet zwany pokojem Pana domu.. Im lepsza atmosfera panowała w domu tym chętniej mężczyzna do niego powracał ze świata zewnętrznego i nabierał sił do godnego reprezentowania rodziny w pracy, urzędach na spotkaniach biznesowych itp. Kobiety były zadowolone gdyż ich mężowie zapewniali im godne życie. Czasy się zmieniły i coraz częściej mężczyźni i kobiety zamieniają się rolami. Gabinety i buduary zostały trochę zapomniane a różnice między powinnościami Pana czy Pani domu zatarły się. Tak, więc obecnie gabinet może być pokojem lub przynajmniej miejscem tego z partnerów, który jest bardziej aktywny poza domem, który po prostu utrzymuje dom.


Jaki powinien być gabinet?

Gabinet powinien mieć cechy jin, czyli powinien to być pokój umieszczony w cichej części domu lub przynajmniej powinien być spokojna częścią innego pomieszczenia (z wyłączeniem sypialni). W gabinecie człowiek zajmuje się pracą koncepcyjna. To może być zajmowanie sie rachunkami, pisanie, czytanie, hobby, nauka a nawet rozmyślanie. Te zajęcia wymagają spokoju i koncentracji. Każdy dorosły człowiek potrzebuje takiego miejsca. Nawet dzieci potrzebują takiego miejsca, ale ich gabinety są zazwyczaj w ich pokojach. Najważniejszy mebel w gabinecie to biurko, krzesło i regał na książki czy dokumenty oraz porządne światło najlepiej punktowe.

Zacznijmy od ustawienia biurka. Podstawowa zasada mówi, że osoba siedząca przy biurku powinna mieć za plecami ścianę, przed sobą widok na drzwi wejściowe. W drugiej kolejności należy zadbać o to, aby dostęp do krzesła był z obu stron biurka. Jeśli mamy urządzenia typu drukarka, skaner itp. powinny stać na osobnych szafkach po tej stronie biurka, po której jest nam wygodniej z nich korzystać. Na biurku powinno być tylko miejsce do pracy, miejsce na telefon, kalendarz, dokumenty, którymi się aktualnie zajmujemy, przycisk do dokumentów i ewentualnie zdjęcie kogoś, lub czegoś, co nas inspiruje. Aranżacja biurka rządzi się swoimi zasadami zgodnymi z planem Ba Gua. Generalna zasada brzmi – na biurku musi być ład i porządek. Biurko nie jest magazynem papierów. Zawsze powinno być uporządkowane, dokumenty do załatwienia mogą na nim leżeć, ale nie powinno na biurku być sterty papierów, które czekają aż się nimi ktoś zajmie. Należy tez pamiętać, aby komputer stojący na biurku stał w odpowiedniej odległości od naszego wzroku. Laptop jest lepszy niż stacjonarny komputer.

Krzesło lub fotel, na którym siedzimy powinny być wygodne, ergonomiczne. Plecy powinny być dobrze podparte wysokim oparciem. Dobrze, jeśli maja podłokietniki.

Regał na dokumenty, książki i różne drobiazgi jest meblem gabinetowym. Zakup regału powinien być przemyślany. Powinien mieć odpowiednią głębokość tak, aby zmieściły się w nim i segregatory i małe książki. Część półek powinna być zamykana, aby możliwe było schowanie w nich różnych przedmiotów.

Gabinet oprócz światła sufitowego powinien mieć tez oświetlenie punktowe. Oczywiście najlepiej sprawdzi się lampka na biurku oświetlająca klawiaturę albo stojąca lampa. Światło nie powinno być ostre i rażące.


Ważne jest tez to, co widzimy za oknem gabinetu. Widok za oknem powinien być przyjemny, ale nie powinien odciągać naszej uwagi od tego, co robimy. Na wszelki wypadek lepiej, aby okno w gabinecie miało firankę, zasłonkę lub roletę. Unikajmy żaluzji i wertikali.


Klimat gabinetu tworzą różne dodatki w postaci dywanu, roślin, obrazów, zdjęć czy portretów znanych przodków albo dyplomów i różnych pamiątek związanych np. z praca, pasją czy hobby. Sam gabinet a także jego klimat pomaga budować autorytet jego właściciela.


Gabinet jest azylem, miejscem odpoczynku czy refleksji. Ma tez znaczenie w procesie wychowywania dzieci. Jest trochę jak gabinet dyrektora w firmie czy w szkole. Gabinet buduje autorytet rodzica. Nie powinien być miejscem, w którym przebywają dzieci a już na pewno nie jest pokojem do zabawy. Powinien być miejscem, do którego dziecko wchodzi z respektem. To miejsce na poważne rozmowy rodzica z nastoletnim czy dorosłym już dzieckiem. Rozmowy, które zapadają w pamięci dziecka na zawsze.


Nie zawsze mamy tyle miejsca w mieszkaniu, aby możliwe było wydzielenie osobnego pokoju na gabinet. Wtedy warto wydzielić np. w salonie chociażby fotel, który będzie pienił funkcje miejsca Pana czy Pani domu i będzie namiastka gabinetu.


Oprócz tych opisanych wyżej zasad urządzania gabinetu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze nasze dobre kierunki geograficzne i tak ustawić biurko, aby jego właściciel korzystał ze swojej dobrej energii. W gabinecie powinna to być energia realizacji celów lub energia planów, pomysłów. Nasze dobre i złe kierunki geograficzne wyznacza indywidualna liczba Kua. Jeśli ją znamy to zgodnie z nią powinniśmy ustawić biurko a w drugiej kolejności zadbać o pozostałe zasady ustawiania biurka.


W gabinecie powinna robić porządek tylko ta osoba, która z niego najczęściej korzysta. Głównie chodzi tu o porządek na biurku. Osoba, która korzysta z gabinetu ma prawo mocno się zdenerwować, jeśli ktoś niezorientowany w artystycznym nieładzie biurkowym nawet w najlepszej intencji cos poukłada lub co gorsze wyrzuci. Gabinet pełni bardzo ważną funkcje w życiu rodziny, jest miejscem do załatwiania różnych ważnych dla rodziny spraw i jak wspomniałam wcześniej wspiera autorytet rodziców. Szkoda, że w wielu mieszkaniach nie ma takiego pokoju ani nawet wydzielonego miejsca, które można nazwać miejscem Pana lub Pani domu. Jeśli jest taka możliwość warto postarać się zorganizować sobie takie miejsce.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page