top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Zrozumieć Feng-Shui Część III

Człowiek przylega do Ziemi, Ziemia przylega do Nieba, Niebo stosuje się do TAO, a TAO do własnej natury
Lao Tzy „Tao Te King”

Chi – najważniejszy czynnik wpływający na nasze życie.

To oddech natury. Ludzie zachodu nazwali Chi energią, ponieważ nie ma w naszej kulturze słowa, które odzwierciedlałoby znaczenie Chi. Jest to najistotniejsze pojęcie nie tylko w Feng-Shui, ale również w chińskiej filozofii. Chi to coś więcej niż energia. To dar życia, to ruch w przyrodzie, we Wszechświecie. To oddech Natury, to również tlen, którym oddychamy. To motor wszelkich procesów i sił działających zarówno w naszych organizmach jak i we Wszechświecie. Jeden z zachodnich znawców medycyny chińskiej nazywa Chi „sumą bliżej nieokreślonych procesów towarzyszących życiu”. Ostatnie odkrycia Fizyki kwantowej ( Max Planck -prekursor mechaniki kwantowej http://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Planck) potwierdzają istnienie i skuteczne oddziaływanie na wszystko dziwnej siły, którą być może jest Chi.

Dlatego zawsze, kiedy używamy dla określenia Chi słowa energia, musimy pamiętać, że jest ono bardzo umowne. Natomiast ważne jest, aby człowiek korzystał nie tylko z urodzeniowej Chi, ale również z kosmicznej. Miejsce gromadzenia się, Chi w ciele człowieka to jego Centrum Energetyczne. To centrum znajduje się 3 palce poniżej pępka. Tam gromadzi się Chi w naszych ciałach. Umiejętność korzystania z Chi kosmosu daje nam Np. medytacja, Joga, Tai-chi. Chi wykorzystywana jest w sztukach walki. Bardzo dużo Chi tracimy podczas krzyku – niepotrzebnie, krzyk niczego do naszego życia nie wnosi. Feng-shui bada przepływy Chi w otoczeniu człowieka i niweluje przeciwstawną Chi energię Sha.


Wu-Shing, czyli 5 Praelementów, z których zbudowany jest wszechświat.

Jest to stara koncepcja budowy Wszechświata. Elementy – OGIEŃ, ZIEMIA, METAL, WODA i DRZEWO, z których umownie zbudowany jest Wszechświat mogą być przenoszone na składowe części całości, jaką jest Wszechświat, czyli nawet na komórki organizmu człowieka. Dotyczy to również relacji między składowymi całości zarówno funkcjonalnej jak i emocjonalnej.

W ten sposób wszystkie zjawiska na zewnątrz jak i wewnątrz człowieka przyporządkowano Pięciu Praelementom ( żywiołom). Pozwala to wyjaśnić fizyczne zjawiska oraz procesy w tkankach ludzkich jak i uczucia oraz zależności między ludźmi. Inspiracją dla Pięciu Praelementów była Natura oraz zmienność pór roku i uzależnienie ludzi od przyrody.

Warto wspomnieć o wzajemnych relacjach zachodzących między żywiołami. Najważniejsza relacja to Cykl tworzący. Element poprzedzający rodzi kolejny element. Np. Ziemia rodzi Metal. Tak jak matka rodzi dziecko.

Przeciwstawny do tworzącego to Cykl wyczerpujący. Metal wyczerpuje Ziemię. Czyli stworzony element wyczerpuje ten, który go stworzył. Jak dziecko potrafi wyczerpać matkę.

Mamy również Cykl niszczący i jako jego przeciwieństwo Cykl sprzeciwu. Te cykle zachodzą między elementami niebędącymi w bezpośrednim sąsiedztwie względem siebie. Woda gasi Ogień, ale Ogień, jeśli jest silny zamienia Wodę w parę, tak przeciwstawiając się Ogniowi.

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page