top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Panta Rei, czyli zachowaj spokój w związku

Czy wiesz, ze teoria 5 Praelementów, która jest podstawa filozofii wschodu a w tym feng shui może służyć do interpretacji wszystkiego, co nas otacza ale również tego, co nas spotyka?


Wu-Shing, czyli 5 Praelementów, z których zbudowany jest Wszechświat to bardzo stara koncepcja budowy świata. Teoria ta oparta jest o obserwacje natury i cykli w niej występujących. Jak można zinterpretować w oparciu o tę teorię cykle życia człowieka?

Wszystko opiera się o pięć elementów ( żywiołów), czyli Drzewo, Ogień, Ziemię, Metal i Wodę oraz relacje, jakie zachodzą między nimi.Teoria ta dotyczy w takim samym stopniu relacji funkcjonalnej jak i emocjonalnej i przyporządkowuje wszelkie zjawiska i procesy zachodzące tak wewnątrz jak i na zewnątrz człowieka do jednego z pięciu żywiołów. Dzięki niej możemy wyjaśnić fizyczne zjawiska oraz procesy zachodzące w naszych ciałach jak i ich emocjonalne odpowiedniki wpływające na nasze uczucia, samopoczucie oraz relacje z innymi ludźmi.


Jakie zatem są te wzajemne relacje między żywiołami?

Najważniejsza relacja to cykl tworzący. Element poprzedzający rodzi kolejny element. Np. Ziemia rodzi Metal. Tak jak matka rodzi dziecko.

Przeciwstawny do tworzącego to cykl wyczerpujący. Metal wyczerpuje Ziemię. Czyli stworzony element wyczerpuje ten, który go stworzył. Tak jak dziecko potrafi wyczerpać matkę.

Mamy również cykl niszczący i jako jego przeciwieństwo cykl sprzeciwu. Te cykle zachodzą między elementami niebędącymi w bezpośrednim sąsiedztwie względem siebie. Woda gasi Ogień, ale Ogień, jeśli jest silny zamienia Wodę w parę, tak przeciwstawiając się Ogniowi.

Można zaryzykować stwierdzenie: „Zrozumieć 5 Praelementów – to zrozumieć tajemnicę życia”.

Dochodzimy do sedna sprawy, czyli wyjaśnienia jak ta teoria przekłada się na cykle życiowe człowieka?


Pierwszy element to DRZEWO.

Jakie cechy ma Drzewo? Powstaje z małego nasionka, które bardzo szybko rozwija się i wyrasta. Jego korzenie rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach w poszukiwaniu wody. Z miesiąca na miesiąc nabiera siły i staje się coraz większe, silniejsze i mocniejsze. Potrafią rozkruszyć skałę, asfalt i rozpulchnić nawet twardą ziemię. A jak manifestuje się Drzewo w cyklach życiowych człowieka? Ten czas w naszym życiu to zapłodnienie, ciąża, okres niemowlęctwa i dzieciństwa zanim pójdziemy do szkoły. To czas szybkiego wzrostu zarówno fizycznego jak i psychiczno-intelektualnego. To ciekawość świata, ludzi chęć zdobywania nowych doświadczeń i łatwość uczenia się. Już nigdy więcej w swoim życiu człowiek nie nauczy się tak wielu rzeczy w tak krótkim czasie i z taka łatwością. Okres dominacji Drzewa w naszym życiu mija, kiedy wypełni się jego rola, ale należy pamiętać, że zawsze możemy użyć tego żywiołu, kiedy zajdzie taka potrzeba.


Po Drzewie następuje żywioł OGNIA. A jaki jest Ogień?. Kojarzy się nam z ciepłem, blaskiem, przyjemnością, ale również z niebezpieczeństwem. Możemy nad nim zapanować, ale zawsze musimy uważać. Ogień w nadmiarze może wywołać pożar i zniszczyć człowieka. W naszym życiu to okres nauki w szkole i studia. To pod wpływem Ognia kształcimy się i poszerzamy kręgi naszych znajomych, przyjaciół i w końcu szukamy partnera na dalsze życie. Im więcej Ognia w nas tym łatwiej i chętniej się uczymy. Im więcej Ognia tym bardziej błyszczymy w towarzystwie i przyciągamy do siebie ludzi. Element Ognia determinuje nas do bycia najlepszym, najładniejszym, popularnym i lubianym. Kompleksy to sygnał, że coś nie tak jest z naszym elementem Ognia.. Warto pamiętać, że element Ognia powinien nam towarzyszyć przez całe życie wspierając w nas urok osobisty, apetyt na życie i apetyt na namiętność oraz seks. Często Ogień jest sprawcą wczesnego rodzicielstwa i w ten sposób zmusza nas do przejścia do kolejnego elementu, jakim jest Ziemia. Ogień to bardzo ważny element w naszym, życiu i powinniśmy z niego korzystać aż do śmierci.

Po Ogniu następuje ZIEMIA, która stworzył Ogień, gdyż ziemia powstaje z popiołu. Jaka jest Ziemia? Na pewno daje poczucie bezpieczeństwa, jest matką karmicielką, wprowadza też pewne ograniczenia i przywiązuje nas do miejsca i ludzi. W naszym życiu to czas aktywności zawodowej i realizowania się w pracy, gromadzenia majątku i posiadania rodziny. Często za panowania Ziemi w naszym życiu robimy karierę i stabilizujemy pozycje zawodową. Mamy potencjał, siły możliwości i znajomości, aby odnieść sukces. Często działamy w zespole lub pracujemy dla dobra naszej rodziny. Zbieramy owoce swoich wcześniejszych doświadczeń z okresu Drzewa i Ognia. To bardzo ważny czas w naszym życiu i każdy powinien go doświadczyć. Jak wszystko ma jednak wady. Jeśli nie wzmocnimy Ziemi Ogniem nasze życie stanie się nudne, rutynowe i męczące. Wtedy zechcemy przejść do kolejnego elementu, czyli METALU.

Czym jest Metal? Każdy wie, ze Metal to zimna twarda, skupiona do wewnątrz bryła, którą można uformować w coś pożytecznego, pięknego i trwałego. To pieniądze, samochody, biżuteria, elementy konstrukcyjne, na których stoją domy, mosty itp. Możemy nadać mu każdy kształt i jest nam bardzo potrzebny. Metal w naturze wydobywa się z ziemi, która rodzi jego złoża. W życiu człowieka to czas na przemyślenia, zajrzenia do swego wnętrza i zwrot w kierunku spraw duchowych. To takie zamknięcie się w sobie. To również czas korzystania ze zgromadzonego majątku i korzystania z życia, które nam jeszcze pozostało – oby starczyło zdrowia. Czas skupienia się na sobie i własnych potrzebach. Często na tym etapie życia zastanawiamy się, czego jeszcze chcemy doświadczyć tak tylko dla siebie nie dla bliskich i dla rodziny. Robimy bilans swojego życia i oceniamy. Jestem szczęśliwy czy nie? To tez taki czas, kiedy łatwo popadamy w fanatyzm i oddajemy się bez reszty albo sprawom ducha albo sprawom materii. Metal może być niebezpieczny, jeśli nad nim nie zapanujemy i nie będziemy go kształtować Ogniem. Zastygła bryła negatywnych emocji może doprowadzić do chorób zarówno fizycznych jak i psychicznych. Pamiętajmy o Ogniu, aby nadać Metalowi właściwy kształt.


Po Metalu nadchodzi WODA. Woda to żywioł, który potrafi wszędzie dotrzeć i nad którym trudno zapanować. Musi mieć szczelną, formę aby się nie rozlać i odejść. Metal jest tym elementem, który potrafi zatrzymać Wodę i nadać jej pożądany kształt. Czas Wody to często krótki okres w naszym życiu tuż przed śmiercią, lub poważnym zwrotem życiowym. Ten element zachęca nas do skupienia się na zdrowiu i kontaktach z najbliższymi w tym dziećmi. Chcemy wiedzieć jak ułożyły sobie życie i być spokojnymi o ich przyszłość, gdy nas zabraknie. To również czas podejmowania ważnych decyzji życiowych, w tym decyzji o radykalnych zmianach w życiu.


Jak dostrzec symptomy istnienia poszczególnych elementów na poszczególnych etapach życia dorosłego człowieka będącego w związku?


I etap Drzewo – okres ten cechuje kreatywność i rozwój, ale również duża potrzeba myślenia głównie o sobie. Partnerzy „docierają się”. Ten etap wymaga, aby partnerzy dali sobie dużo swobody. Nie wiedzą jeszcze jak blisko siebie chcą i mogą być. Wszelkie próby zdominowania partnera mogą skończyć się niepowodzeniem. Związek przetrwa ten dynamiczny okres, jeśli ma przetrwać. To czas na poczęcie dziecka. W sypialni układa się znakomicie. Czyli dwoje ludzi będących pod wpływem elementu Ognia wkracza na drogę próby wspólnego bawienia się życiem. Są namiętni i chcą błyszczeć jak Ogień są też kreatywni, silni i witalni jak Drzewo. Jeszcze korzystają z uroków życia i nie planują rodziny.


II etap Ogień – w tym okresie najważniejsze jest działanie i ekspansywność. Wybuchają uczucia a partnerzy chcą czuć, że są kochani, dominuje namiętność. Należy pamiętać, że Ogień to ciepło kominka, blask świecy, ale również pożar, który wszystko niszczy. A miłość i nienawiść to przeciwstawne uczucia. Należy pamiętać też, że zakochanie się to piękne uczucie, ale nietrwałe. Warto ugruntować swoje uczucia wyraźnie określając, czego w związku brakuje i popracować nad tym, aby stał się satysfakcjonujący dla obojga partnerów. To zaprocentuje w przyszłości. Często dziecko, które już pojawiło się w związku na etapie Drzewa jest tym, co pozwala przetrwać etap Ognia i wejść do następnego etapu. Dobrze, jeśli obydwoje partnerzy są pod wpływem elementu Ognia. Jeśli jeden z partnerów nadal pozostaje w elemencie Drzewa i bawi się życiem niemożliwe będzie, aby przeszli bezkolizyjnie do kolejnego elementu, czyli do Ziemi.


III etap Ziemia –ten czas cechuje spokój i wzajemne zaufanie. Dzięki cechom Ziemi, jeśli pasujecie do siebie rodzi się trwały związek oparty o prawdziwą miłość. Ziemia to dawanie i branie. Rodzi się harmonia w związku i intymna bliskość. Niestety etap ten nie pozostawia miejsca na rozwój indywidualny na pielęgnowanie przyjaźni i własnych pasji. Ziemia to praca zespołowa. Trzeba o tym pamiętać i pozostawić sobie margines czasu i przestrzeni tylko dla siebie, na własne zainteresowania i własne pasje. To pozwoli wam pozostać na tym etapie w związku bardzo długo, a warto. Niestety często bywa tak, że kobieta lub mężczyzna poświęcając się rodzinie i dzieciom zapominają o sobie. Są pewni, że tak jak dotychczas będzie zawsze. A dzieci dorastają, opuszczają dom i pojawia się pustka. Takie stan może doprowadzić do kryzysu i gwałtownego przejścia do kolejnego etapu, który może zniszczyć związek. Najważniejsze, to wiedzieć, co się dzieje.


IV etap Metal – to czas na skupienie się na sobie. Czujesz, że związek nic już do twojego życia nie wnosi, a wręcz cię ogranicza. Zaczynasz koncentrować się na własnym życiu wewnętrznym, zamykasz się. Partnera może to boleć. Potrzebujecie dystansu. Ale nie rańcie się nawzajem. Na tym etapie wasze drogi mogą się rozejść. Możecie też nie odnaleźć drogi powrotnej do siebie. Najlepiej, jeśli w tym okresie nie będziecie ze sobą cały czas, ale też nie zaniedbujcie związku. Warto, aby każde z partnerów znalazło swój własny element Ognia, czyli jakieś zainteresowania i rozwijało je. Dobrze jest odnowić kontakty towarzyskie. Nie ma znaczenia czy wasze pasje, wasze towarzystwo będą wspólne czy tez każde z was skorzysta z elementu Ognia indywidualnie. Związek wymaga odświeżenia elementem Ognia i to zarówno takiego, który zaiskrzy między partnerami jak i takiego, który przybędzie spoza związku. Ogień nada nowa formę elementowi Metalu, wypali złe emocje i zamieni szare żelazo w błyszczące srebro. Partnerzy dostrzegą siebie od nowa.


V etap Woda- to czas zbierania informacji, rozmów i podejmowania decyzji. Związek jest dojrzały, bo przeszedł wszystkie cykle i burzliwe przemiany. Teraz zapadają decyzje, czy związek ma się dalej rozwijać wchodząc w kolejne cykle, czy też czas na rozstanie. Każdy z partnerów doskonale już wie, czego oczekuje i co partner może mu dać. Dlatego decyzje o rozstaniu na tym etapie związku podejmowane są bez zbędnych emocji. Partnerzy na tym etapie mogą tez zakochać się w sobie od nowa. Wszystko zależy od ich mądrości i od sztuki kompromisu. Woda to komunikacja. Jeśli partnerzy będą potrafili ze sobą rozmawiać o tym, co ich boli i co chcieliby zmienić, jeśli będą otwarci na zmiany i na kompromis to element Wody stanie się pożywką dla kolejnego elementu, czyli Drzewa. Drzewo zostało już opisane, gdyż jest pierwszym etapem życia związku. Ktoś powie, niemożliwe, aby od nowa zakochać się w „starym partnerze”. Otóż w przyrodzie wszystko jest możliwe. Oczywiście my ludzie łatwiej zapamiętujemy przykre chwile a wybaczanie jest uznawane za oznakę słabości, dlatego szukamy często szczęścia daleko zamiast odkryć na nowo to szczęście, które jest blisko. Elementy Wody i Metalu działa na wszystkich tak samo i podpowiadają – przemyśl wszystko, ustal, czego potrzebujesz, powiedz o tym, oczyść atmosferę i podlej Wodą Drzewo a zacznie rosnąc na nowo.


Jak świadomie kierować ewolucją relacji w związku, aby zbyt wcześnie nie dotrzeć do elementu Wody? Jest jedna rada. Będąc w elemencie Ziemi (stabilizacja związku) korzystajcie od czasu do czasu z elementu Ognia, czyli emocji, namiętności i zachowujcie się tak jak na pierwszej randce, kiedy nie było jeszcze obowiązków związanych z rodziną. Zaskakujcie siebie nawzajem, zaspakajajcie swoje zachcianki i potrzeby, bądźcie tolerancyjni, wyrozumiali i nie starajcie się na siłę dopasowywać partnera do własnych potrzeb i oczekiwań. Każde z partnerów powinno mieć margines swobody i intymności tym większy im mniej do siebie pasują. W świadomych związkach nie ma miejsca na szowinizm, feminizm i stereotypy.

O dopasowaniu do siebie żywiołów/partnerów czytaj w następnym tekście.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page