top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Kolor i kształt. Jak mądrze je wykorzystać

Zaktualizowano: 27 lut 2020

Jak zastosować kolor i kształt do kreowania siebie i jak zaaranżować stół na spotkanie rodzinne, biznesowe, towarzyskie lub randkę?


Oto kilka wskazówek, które być może pomogą w zastosowaniu w życiu Teorii Pięciu Praelementów. Oraz sugestia jak w zgodzie z zasadami feng shui zaaranżować stół na Wielkanoc.

Czerwone dodatki – stosujemy z umiarem. Wystarczy jeden drobny element. Pasek, zegarek, biżuteria, szal, rękawiczki, torebka. Nadmiar tego koloru może wprowadzić agresję. Może też zmęczyć osobę i jej otoczenie. Rewelacyjnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy zwrócić na siebie uwagę. Element Ognia to też trójkąty, szpiczaste kształty. To może być deseń na tkaninie lub dodatek w kształcie trójkąta. Czerwone szpilki to najbardziej ogniste buty.

Stół udekorowany na czerwono, fioletowo a do tego czerwone wino, czerwone mięso i inne czerwone potrawy mogą spowodować nerwową atmosferę przy stole. Ogień stosujemy z umiarem, dlatego często wystarczą świece, jako symbol tego żywiołu. Stół w z elementami ognia sprawdzi się na randce.

Brązowe żółte, piaskowe dodatki – możemy stosować do woli. Należy jednak pamiętać, że dodają powagi i dostojności. Nie zawsze chcemy sprawiać takie wrażenie. Żywioł Ziemi sprawdzi się w pracy, na oficjalnej kolacji czy przyjęciu, na spotkaniu rodzinnym, ale już raczej nie w dyskotece czy na zabawie. Możemy podkreślić ten żywioł zarówno naszym strojem jak i torebką czy butami.

Stół udekorowany w kolorach Ziemi, czyli żółtym, kremowym, piaskowym albo beżowo- brązowych kolorach a do tego ryby, białe wino i na pewno przyjęcie się uda. Będzie miła atmosfera i ludzie zaprzyjaźnią się. Nie będą chcieli odejść od stołu a spotkanie będzie spokojne i miłe. Tak dekorujemy stół na przyjęcie rodzinne lub biznesowy lunch po podpisaniu kontraktu dla zacieśnienia więzi.

Białe dodatki – stosujemy dowolnie. Zarówno, jako strój podstawowy jak i jako dodatek do innego koloru. Biały dobrze komponuje się prawie z każdym kolorem. Łagodzi wszelkie inne kolory i sprawia wrażenie koncentracji na osobie. Rozświetla osobę. Do tej grupy należy również cała metalowa biżuteria jak i szlachetne kamienie. Służą one każdej kobiecie dodając jej blasku. Oczywiście jak zawsze trzeba umiejętnie dobrać remedia z tej grupy do okoliczności. Remedia z grupy Metal kojarzą się z elegancją, blaskiem, dostojeństwem ii powinny być stosowane tylko w otoczeniu pięknym i czystym.

Podobnie biały obrus – zawsze na czasie i zawsze elegancki świetnie komponuje się z porcelaną. Porcelana ma zachwycać bielą i blaskiem oraz kruchością i znakomicie komponuje się z białym obrusem. Tak udekorowany stół ma podkreślać doniosłość spotkanie i szacunek dla gości. Nie nadaje się na przyjęcia młodzieżowe ani na randki.

Niebieskie i czarne dodatki - to kolory komunikacji i biznesu. Wszelkie niebieskie dodatki typu apaszki, szaliki, krawaty oraz bluzki i koszule są elementami stroju biznesowego. Kampanie reklamowe polityków też wykorzystują kolor niebieski. Niebieski i Czarny sprawdzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przy podpisywaniu umowy, czy negocjacjach. Chcesz być słuchaną, rozumianą, chcesz dialogu – niebieski świetnie się sprawdzi. Warto wzmocnić cechę niebieskiej i czarnej komunikacji białym dostojeństwem i powagą.

Podobnie jest ze stołem udekorowanym na niebiesko. Stół niebieski sprzyja dyskusji. Ale niebieskie talerze zmniejszają apetyt gdyż na niebieskim tle potrawy źle wyglądają. Na niebieskim obrusie najlepsza jest biała zastawa. Tak udekorowany stół sugeruje, że spotkaliśmy się, aby rozmawiać czy negocjować a nie konsumować. Niebieski stół przyda się w domu tylko wtedy, kiedy chcemy się odchudzić, ale na spotkania rodzinne się nie nadaję. Sprawdzi się w biznesie i na spotkaniach towarzyskich.

Zielone remedia – zielony to rozwój, kreatywność i parcie z dużą siłą do przodu. Na pewno jest kolorem dla odważnych, dynamicznych osób. Częściej jednak gasimy go kolorami Ziemi dla złagodzenia wrażenia dominacji. Kiedy może się przydać? Swobodnie mogą stosować ten kolor artyści dla podkreślenia swojej osobowości i artystycznej duszy. Na co dzień w pracy używamy go dla podkreślenia swojej osobowości i bezpiecznie możemy zaakcentować ten kolor butami, torebką, paskiem zegarka lub biżuterią. Możemy stosować dodatki zielone, lecz z umiarem, aby uniknąć skojarzeń z chęcią zdominowania otoczenia. Kolor ten nie do każdej osoby pasuje. Nie wydaje się tak dominujący, jeśli nosi go kobieta ruda. Wręcz dodaje jej urody, gdyż wspiera Ogień koloru jej włosów.

Zielony stół – to stół kojarzący się z wiosenną świeżością, z party w ogrodzie, z dziecięcym przyjęciem, ale również z młodością i witalnością, dlatego polecany jest młodym osobom na ich imprezy. Ten kolor sprawdzi się tez przy negocjacjach gdyż pobudza kreatywność. Dochodzimy do kompromisu w zielonym otoczeniu a w brązach świętujemy podpisanie umowy.

Spróbujmy używając Teorii Pięciu Praelementów zaaranżować stół Wielkanocny

Tradycyjnie Wielkanoc kojarzy się z powagą, dostojeństwem, tradycją, rodziną, świętowaniem, nowym etapem, życiem i wiosną. W tym krótkim opisie znajdujemy żywioły Metalu ( powaga, dostojeństwo), Ziemi ( rodzina, świętowanie, tradycja) i Drzewa ( nowy etap, życie, wiosna). I już wiemy, jakie kolory zastosować. Biały lub kremowy obrus, biała porcelana z dekoracjami np. żółtymi lub złotymi. Kwiaty wiosenne ( żonkile, tulipany żółte). Zielone dodatki w postaci serwetek, wazonu, bukszpanu i palma wielkanocna na stole. A do tego wielkanocne potrawy, które wszyscy znamy ( jajka, barszcz biały, żurek, szynka, sałatka jarzynowa, śledzie pod pierzynką. Oczywiście nie jestem w stanie wymienić wszystkich wielkanocnych potraw. Możemy dodać elementu Ognia w postaci świecy. Element Wody zastosujemy dosłownie w postaci wody w wazonie z czystego szkła lub w dzbanku szklanym z woda do picia. Tak zaaranżowany stół jest w zgodzie z tradycja Świąt Wielkanocnych oraz z feng shui. Zapewni miła rodzinna atmosferę, podkreśli powagę świąt oraz uroczysty charakter spotkania.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page