top of page
  • Zdjęcie autoraBożena Radzikowska

Dom marzeń-projekt domu drugi krok

Zaktualizowano: 28 lut 2020

Podróż na tysiąc mil zaczynamy zawsze od pierwszego kroku. Pierwszym krokiem był zakup działki opisany w poprzednim artykule, teraz musimy wybrać projekt domu i to jest drugi krok – nabieramy rozpędu.

Doceniamy tylko to, co uzyskaliśmy wydatkując energię. Im więcej energii zużyjemy tym bardziej cenimy efekty naszych starań. Ta prosta zasada dotyczy zarówno naszej duszy jak i ciała. W tym tekście skupię się na naszych ciałach, czyli miejscach ich przebywania – jak się zapewne domyślacie chodzi o nasze domy, a precyzyjniej o domy zbudowane zgodnie z zasadami feng-shui. Nie będę wyjaśniać, ani opierać się w tym tekście na skomplikowanych szkołach i technikach feng-shui ( w tej kwestii najlepiej poradzić się konsultanta), zajmę się tymi aspektami feng-shui, które są istotne na etapie wyboru projektu domu, a które nie wymagają specjalistycznej wiedzy.


1. Skierowanie domu, czyli kierunek geograficzny, z którego napływa energia do domu inaczej mówiąc jego front. Najlepiej, jeśli jest to południe. Zasada ta oparta jest o teorię 4 Mitycznych Zwierząt, która głosi, że na południu mieszka Czerwony Feniks będący symbolem przestrzeni do rozwoju, na północy Czarny Żółw będący symbolem oparcia i poczucia bezpieczeństwa na zachodzie Biały Tygrys reprezentujący aktywność i męskość a na wschodzie Zielony Smok odpowiadający za rozwagę i kobiecość. Nie wnikając w Mityczne Zwierzęta skupmy się na innych aspektach związanych z takim usytuowaniem domu na działce

· Na północy tam gdzie mamy więcej cienia jest większy spokój ( jin) i miejsce na oparcie dla domu. Niewiele kwitnących roślin znosi takie warunki. Jeśli znajduje się tu tył domu to możemy posadzić drzewa, które w takich warunkach sobie poradzą. Ponadto drzewa dają dużo cienia a ten i tak w tym miejscu jest. Mamy też miejsce spokoju, gdzie nawet w upalne lato nie przeszkadza nam ani słońce ani ludzie chodzący po ulicy. Świetne warunki do odpoczynku w ogrodzie od wszystkich i od wszystkiego. Dobre miejsce na sypialnię, która wymaga spokojnej energii ( jin) i małego nasłonecznienia. Docenimy tę lokalizację szczególnie w upalne lato.

· Na południu mamy wejście. Mocne nasłonecznienie domu od południa sprawia, że jest widoczny, jakby oświetlony. Mamy spory wybór kolorowych roślin, które będą dobrze się czuły z przodu domu dodając mu uroku i klimatu oraz zachęcając przechodniów do oglądania i podziwiania naszego wejścia. Wejście powinno być bardziej aktywne ( jang) niż tył domu i jest nasza wizytówką. Z tego powodu na wejściu nie powinno być wysokich roślina zasłaniających dom za to powinny być ładne i z odrobiną koloru ( najlepiej czerwonego), raczej rozłożyste i nie wyższe niż 1 m tworzące meandry ścieżki prowadzącej do domu. Ta część domu z widokiem na ulicę nadaje się na wejście, kuchnię z jadalnią czy gabinet.

· Zachód i wschód powinny być traktowane na równi. Nie możemy zaniedbać aktywności męskiej strony lub rozwagi żeńskiej. To takie równouprawnienie architektoniczne obu części otoczenia domu. To, co znajduje się na wschodzie, usytuowanego na działce (zgodnie z opisywaną tu ogólną zasadą) domu powinno być trochę wyższe od tego, co znajduje się na zachodzie. Strona zachodnia jest bardziej aktywna, dlatego jest to odpowiednie miejsce na wszelkie elementy związane z aktywnością ludzi mieszkających w domu. Zwykle korzystamy z otoczenia domu po pracy a wtedy przydaje się nam ciepło słońca chylącego się ku zachodowi. Tak, więc salon, taras, plac zabaw świetnie pasują do tej części naszego domu czy ogrodu. Na wschodzie zaś trochę wyższe rośliny osłonią dom od ostrego słońca, które nabiera swojej mocy już od 10.00. Wschodnia część domu nadaje się na pokoje dzieci a południowo wschodnia jest świetną lokalizacja na gabinet Pana ( Pani) domu. Ta lokalizacja sprzyja też pielęgnowaniu naszych ogrodniczych talentów albo przemyśleniom, nauce, medytacji czy zaczytaniu w ulubioną lekturę. Możemy tu stworzyć nasz tajemniczy ogród.


2. Projekt domu, jaki wybrać?. Podejmowanie decyzji to bardzo męczące zajęcie. Podejmowanie decyzji na lata a do tego kosztownych i takich, których konsekwencje sami będziemy ponosić jest nie do pozazdroszczenia. Jednak na coś musimy się zdecydować. Feng-shui może pomóc w tym trudnym zadaniu. Zwróćmy uwagę na kilka szczegółów projektu.

· Regularny kształt bryły domu. Najbardziej regularny jest kwadrat i ten kształt jest dla nas wzorem. Oczywiście nie musimy trzymać się tej reguły bezwzględnie, ale warto pamiętać, że prostokąt bliski kwadratowi jest równie dobry. Dom nie powinien przypominać tramwaju czy stodoły. Musi mieć zachowane proporcje szerokości do głębokości. Dla dociekliwych – podpowiem, że możemy oceniając proporcje zarówno domu jak i naszej działki posłużyć się złotymi proporcjami ( pojęcie znane architektom) i jest to stosunek boków jak 1x1,62. Nadrzędny cel, jaki nam przyświeca – to zachowanie harmonii wszystkich elementów otoczenia. Przykład dobrze zharmonizowanego budynku to typowy Dworek polski. Dworki zwykle miały również prawidłowo zaaranżowana przestrzeń swojego otoczenia, czyli wjazdu, tyłu domu i boków.

· Garaż nie powinien być częścią domu. Zabiera przestrzeń dla ludzi a do tego powoduje, że samochód traktowany jest na równi z człowiekiem ( mieszka w naszym domu). Garaż ma zupełnie inna energię niż ta, jaka jest potrzebna ludziom a ponadto może stanowić zagrożenie dla mieszkańców gdyby np. samochód się zapalił.

· Najlepsze są domy parterowe. Dom parterowy dobrze zaprojektowany umożliwia takie rozłożenie pomieszczeń, że wszędzie dopływa pozytywna energia (chi) i ułatwia komunikację mieszkańców po powierzchni domu. Domy piętrowe a szczególnie te wielopoziomowe, wymagają klatki schodowej, która zabiera część przestrzeni domu- to po pierwsze., Ponadto naraża mieszkańców na wysiłek wchodzenia i schodzenia po niej, co może być tym trudniejsze im jesteśmy starsi a czasami niemożliwe z powodu kontuzji. W takiej przykrej dla nas sytuacji pokoje zlokalizowane na piętrze staną się bezużyteczne. Ponadto klatka schodowa może być niebezpieczna, jeśli mamy małe dzieci.

· Klatka schodowa, jeśli już jest powinna być szeroka, wygodna a schody pełne. Ponoć, jakość energii panującej na klatce schodowej możemy sprawdzić wpuszczając na nią psa. Jeśli swobodnie wchodzi i schodzi możemy być spokojni, jeśli się boi jest to dla nas sygnał, że z naszymi schodami jest coś nie tak. Proponuję przeprowadzić taki test. Nie powinniśmy umieszczać w swoim domu schodów „kręconych” i niepełnych. Działają na dom jak korkociąg wbity w ciało człowieka. Jeśli jeszcze takie schody znajdują się w centrum domu ( strefa odpowiadająca za zdrowie), może narazić mieszkańców na poważne problemy zdrowotne.

· Podobnie rzecz się ma z kominkiem lub łazienką umieszczonymi w centrum domu ( bardzo modna obecnie lokalizacja kominka).

· Centrum domu powinno być puste i zaznaczone. I tu znowu odniosę się do projektów Dworków polskich. Po wejściu przez tak zwaną sień – wiatrołap wita nas duży piękny hol. Na jego środku wisi piękny kryształowy żyrandol i to miejsce daje nam takie zatrzymanie na chwilę, które jest przystankiem dla energii. Jest to ułamek czasu, sekundy, kiedy rozglądając się po wejściu mamy czas, aby napawać się pierwszym wrażeniem i widokiem oraz nastroić się do dalszej naszej bytności w domu. Oczywiście nie namawiam do budowania dworków ani do kryształowych żyrandoli. Chce jedynie zasugerować, że w centrum powinien byś przestronny hol i jakiś widoczny ładny element na podłodze lub ścianie albo na suficie.

· Pierwsze wrażenie, jakie robi wejście do naszego domu jest bardzo ważne. Jest tak silne, ze pozostaje w pamięci na długo. Dlatego dbajmy o to, aby zarówno przestrzeń w ogrodzie jak i na ganku oraz drzwi wejściowe a także to, co widać zaraz po ich otwarciu było jasne, czyste i ładne. Niech naszych gości nie wita sterta butów, kapci i płaszczy ani lustro, w którym odbija się postać gościa zaraz po wejściu. Niech to będzie ładny obraz lub zdjęcie na ścianie, roślina czy rzeźba lub witraż w drzwiach prowadzących dalej do holu.

Drugi krok za nami. Mam nadzieje, że wśród czytelników znajdzie się grupa osób doceniających tradycyjne zasady aranżacji naszej przestrzeni życiowej. Trochę wyobraźni i nawet nowoczesny dom ze stali i szkła może spełniać wszystkie założenia tradycyjnego feng-shui. Nasi przodkowie nie znając zasad feng-shui tez kierowali się tą logiką a chińczycy zastanawiają się skąd polska szlachta znała ich cenna i dostępną nielicznym wybrańcom wiedzę. Wiadomości zawarte w tym tekście dotyczą ogólnych zasad. Dom jest jak garnitur szyty na miarę. Aby był ( z punktu widzenia feng-shui) idealnie dopasowany do potrzeb jego mieszkańców musi być oceniony przez specjalistę, tak jak garnitur musi uszyć krawiec

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page